پرده آخر زندگی “نیکو خردمند” در بیمارستان/ گویندگی در رادیو سرآغاز فعالیت بازیگر پیشکسوت

پرده آخر زندگی “نیکو خردمند” در بیمارستان/ گویندگی در رادیو سرآغاز فعالیت بازیگر پیشکسوت

نیکو خردمند هنرمند پیشکسوت عرصه بازیگری و گویندگی کشورمان در پنجمین روز از آبان سال ۱۳۱۱ متولد شد.

نیکو خردمند فعالیت خود را از سال ۱۳۳۷ با گویندگی در رادیو و همچنین فعالیت سینمایی او با بازی در فیلم “پرده آخر” در سال ۱۳۶۹ شروع شد.

“قاب های خالی”، “عشق گمشده”، “آژانس دوستی”، “کت جادویی”، “مادر”، “همسایه ها”، “هفت سنگ”، “همه فرزندان من”، “آوای فاخته” و “دزدان مادربزرگ” از جمله آثار تلویزیونی هستند که زنده یاد خردمند در آن ها به ایفای نقش پرداخته است.

95-08-8jnews412

این هنرمند پیشکسوت همچنین در عرصه سینما نیز با ایفای نقش در تعدادی از آثار خاطره انگیز، تصویری به یاد ماندنی را در ذهن تماشاگران بر جای گذاشت به نحوی که مخاطبان، ایفای نقش او در آثار سینمایی همچون “بازیچه”، “راز گل شب بو”، “قلب های نا آرام”، “صبحانه ای برای دو نفر”، “کافه ستاره”، “پیشنهاد ۵۰ میلیونی” و “قاعده بازی” را از یاد نمی برند.

در کارنامه نیکو خردمند همچنین جوایزی چون سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل زن برای فیلم “پرده آخر” در نهمین جشنواره فیلم فجر در بخش مسابقه سینمای ایران در سال ۱۳۶۹، سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل زن برای فیلم “بازیچه” در دوازدهمین جشنواره فیلم فجر در بخش مسابقه سینمای ایران در سال ۱۳۷۲ و کاندیدشدن برای سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل زن برای فیلم “غزال” در چهاردهمین جشنواره فیلم فجر در بخش مسابقه سینمای ایران در سال ۱۳۷۴ دیده می شوند.

نیکو خردمند در هفته‌های پیش از مرگش به دلیل بیماری قلبی و عروقی و ضعف جسمانی تحت مراقبت پزشکی قرار گرفت و در بیمارستان بستری بود.

این هنرمند در بیست و ششمین روز از آبان ۱۳۸۸، در سن ۷۷ سالگی در بیمارستان ابن سینا درگذشت. البته خردمند در پاییز سال ۱۳۸۷ نیز چندین مرتبه به بیمارستان منتقل شده بود.

روحش شاد و یادش گرامی …

مطالب مشابه
ارسال دیدگاه جدید
شما میتوانید نظر و پیشنهاد خود راجب سایت و مطلب را برای ما ارسال کنید.

دیدگاهی ارسال نشده است!